COMMITTEE MEETINGS

Committee Meetings

 

To help you take full advantage of your time at the meeting, documents and general information will be posted here for your review prior to the 2019 ASM Members’ Meetings.  See also the schedule of Committee Meetings and the list of the ASM Committees and Committee Chairs.

 

Friday, June 28th

8:00 am – 5:00 pm      Board of Directors Meeting I – Columbia B (refreshments & lunch provided)

 

Saturday, June 29th

12:00 – 1:00 pm          Conservation Awards Committee – Everglades

12:00 – 1:00 pm          Systematic Collections Committee – Congressional A

12:30 – 1:30 pm          Honoraria & Travel Awards Committee – Yellowstone

12:30 – 1:30 pm          African Graduate Student Research Fund – Yosemite

12:30 – 1:30 pm          Mammal Images Library – Bryce

12:30 – 2:00 pm          Conservation Committee – Capitol A

1:00 – 3:00 pm            Publications Advisory Board – Congressional A

3:30 – 5:00 pm            Members Meeting I – Regency BCD

 

Sunday, June 30th

11:00 am – 12:30 pm  Members Meeting II – Regency BCD

12:30 – 1:30 pm          Nomenclature Committee – Yellowstone

12:30 – 1:30 pm          Human Diversity Committee – Congressional A

12:30 – 2:00 pm          Informatics Committee – Bryce

12:30 – 2:00 pm          Membership Committee – Everglades

12:30 – 2:00 pm          Publications Advisory Board – Hall of Battles

 

Monday, July 1st

12:00 – 1:30 pm          Public Education Committee – Bryce

12:00 – 1:30 pm          Board of Directors Meeting II – Hall of Battles (lunch not provided)

12:30 – 1:30 pm          Education & Graduate Students Committee – Everglades

12:30 – 1:30 pm          Jackson Award Committee – Yellowstone

12:30 – 2:00 pm          Conservation Committee – Congressional A

 

Tuesday, July 2nd

12:00 – 1:00 pm          Biodiversity Committee – Congressional A

12:00 – 1:30 pm          DEI Townhall (hosted by Human Diversity Committee) – Hall of Battles

12:00 – 1:30 pm          International Relations Committee – Bryce

12:00 – 1:30 pm          Program Committee – Capitol A

 

Committee Meetings Not Scheduled

Animal Care & Use Committee

Archives Committee

Conservation Committee

Coordination Committee

Development Committee

Grants-In-Aid Committee

Grinnell Award Committee

Honorary Membership Committee

Latin American Fellowship Committee

Legislation & Regulations Committee

Marine Mammals Committee

Merriam Award Committee

Office of Ombudsperson

Planning & Finance Committee

Resolutions Committee

Student Science Policy Award Committee

 

Committee Names and Chairs

African Graduate Student Research Fund

Chair: Link Olson (link.olson@alaska.edu)

Animal Care and Use 

Co-Chairs: Eileen A. Lacey (ealacey@berkeley.edu) & Robert S. Sikes (rsikes@ualr.edu)

Archives

Chair: RobertM. Timm (btimm@ku.edu)

Biodiversity

Chair: Nathan S. Upham (nathan.upham@yale.edu)

Conservation

Chair: Joseph A. Cook (cookjose@unm.edu)

Conservation Awards

Chair: Erin Baerwald (efbaerwald@gmail.com)

Coordination

Co-Chairs: Jon Jenks (jonathan.jenks@sdstate.edu) & Jessica E. Light (jlight2@tamu.edu)

Development

Chair: Art G. Cleveland (acleve2000@aol.com)

Education and Graduate Students

Chair: Karen Munroe (kmunroe@bw.edu)

Grants-in-Aid

Chair: Brock McMillan (brock_mcmillan@byu.edu)

Grinnell Award

Chair: Marjorie D. Matocq (mmatocq@cabnr.unr.edu)

Honoraria and Travel Awards

Chair: Elizabeth A. Flaherty (eflaher@purdue.edu)

Honorary Membership

Chair: Michael A. Mares (mamares@ou.edu)

Human Diversity

Chair: John D. Hanson (j.delton.hanson@gmail.com)

Informatics

Chair: Sean P. Maher (asm.informatics@gmail.com)

International Relations

Co-Chairs: Duane A. Schlitter (happygd@suddenlink.net) & Andrea Previtali (andrea.previtali@gmail.com)

Jackson Award

Chair: Daniel K. Odell (d2tm2@juno.com)

Latin American Fellowship

Chair: Sergio T. Alvarez-Castaneda (sticul@yahoo.com)

Legislation and Regulations

Chair: Adam W. Ferguson (adamwferguson@gmail.com)

Mammal Images Library

Chair: David G. Huckaby (dhuckaby@csulb.edu)

Marine Mammals

Chair: Jim P. Dines (jdines@nhm.org)

Membership

Chair: John L. Koprowski (5quirre1@ag.arizona.edu)

Merriam Award

Chair: R. Terry Bowyer (bowyterr@isu.edu)

Nomenclature

Chair: Ryan W. Norris (ryanwnorris@gmail.com)

Office of Ombudsperson

Co-Chairs: John L. Koprowski (5quirre1@ag.arizona.edu) & Jessica E. Light (jlight2@tamu.edu)

Planning and Finance

Chair: Enrique P. Lessa (enrique.lessa@gmail.com)

Program

Chair: Cody W. Thompson (mammalmeetings@gmail.com)

Public Education

Co-Chairs: Stephen G. Mech (smech@albright.edu) & Verity L. Mathis (vmathis@flmnh.ufl.edu)

Publications Advisory Board

Chair: Paul Stapp (pstapp@fullerton.edu)

Resolutions

Chair: John A. Yunger (j-yunger@govst.edu)

Student Science Policy Award

Chair: Sarah A. Smiley-Walters (ssmileywalters@valenciacollege.edu)

Systematic Collections

Chair: Robert C. Dowler (robert.dowler@angelo.edu)