Committee Meetings

Committee Meetings

 

To help you take full advantage of your time at the meeting, documents and general information will be posted here for your review prior to the 2018 ASM Members’ Meetings.  See also the schedule of Committee Meetings and the list of the ASM Committees and Committee Chairs.

 

 

Tentative Schedule

 

Monday, June 25th

8:00 am – 5:00 pm                              Board of Directors Meeting I                            Alumni Center – Board Room

 

Tuesday, June 26th

3:00 – 5:00 pm                                     Members Meeting I                                            Student Union – Forum Hall

 

Wednesday, June 27th

4:00 – 6:00 pm                                     Members Meeting II                                           Student Union – Forum Hall

 

Friday, June 23rd

12:00 – 1:30 pm                                  Board of Directors Meeting II (no lunch)       Student Union – 2nd  Floor

 

Committees Meetings Not Scheduled

 

Committee Names and Chairs

African Graduate Student Research Fund

Chair: L. Olson

Animal Care and Use 

Chair: J.A. Bryan

Archives

Chair: R.M. Timm

Conservation

Chair: J.A. Cook

Conservation Awards

Chair: E. Baerwald 

Coordination

Co-Chairs: J. Jenks  & J.E. Light 

Development

Chair: A.G. Cleveland

Education and Graduate Students

Chair: K. Munroe

Grants-in-Aid

Chair: B. McMillan

Grinnell Award

Chair: M. Matocq

Honoraria and Travel Awards

Chair: E.A. Flaherty

Honorary Membership

Chair: S.B. McLaren

Human Diversity

Chair: J.D. Hanson

Informatics

Chair: S.P. Maher 

International Relations

Co-Chairs: D.A. Schlitter & R. A. Ojeda

Jackson Award

Chair: B. Blake

Latin American Fellowship

Chair: S.T. Alvarez-Castaneda 

Legislation and Regulations

Chair: A.W. Ferguson

Mammal Biodiversity

Chair: N. Upham

Mammal Images Library

Chair: D.G. Huckaby

Marine Mammals

Chair: J.P. Dines

Membership

Chair: J.L. Koprowski

Merriam Award

Chair: R.T. Bowyer

Nomenclature

Chair: R.W. Norris

Office of Ombudsperson

Co-Chairs: E.P. Lessa & J.E. Light

Program

Chair: C.W. Thompson

Public Education

Co-Chairs: V.L. Mathis & S.G. Mech

Publications Advisory Board

Chair: P. Stapp

Resolutions

Chair: J. Yunger

Student Science Policy Award

Chair: S.A. Smiley-Walters

Systematic Collections

Chair: R.C. Dowler